de Flaviu Sirop
Între ciclurile electorale, publicul are puține unitǎți de mǎsurǎ pentru percepția barometrului politic. Eternele sondaje sunt folosite ca instrumente de modelare a percepției, iar la ultimele alegeri s-a vǎzut cǎ autorii lor au fost mai surprinşi decât noi de anumite evoluții.
Dupǎ cel mai spectaculos an politic din ‘90 încoace, cu manipulǎri virtuale, alegeri anulate şi cu România salvatǎ in-extremis de curentul auto-intitulat “suveranist” – cu un guvern nevoit sǎ adopte decizii nu tocmai populare – dar necesare – mǎrturisesc cǎ eram foarte curios cum a vǎzut electoratul toatǎ aceastǎ zbatere a națiunii şi cui ar acorda pe mânǎ prezentul şi viitorul.
Şi uite cǎ în 2025 am avut la dispoziție cel mai bun instrument de mǎsurare a percepției publice, oferit de circumstanțe: alegerile pentru Primǎria Municipiului Bucureşti. Toatǎ lumea ştie cine a câştigat, s-a şi schimbat subiectul de atunci – dar tocmai de aceea e momentul potrivit sǎ vorbim despre asta fǎrǎ patimǎ, dupǎ ce focul s-a mai domolit.
Ciucu nu a impresionat prin desfǎşurarea de forțe; a fost prezent în stradǎ, organizațiile l-au susținut dar toatǎ lumea ştie cǎ asta nu e suficient pentru a câştiga Bucureştiul.
Nu a defilat cu familia pe la pizzerie şi n-a fǎcut publice discuții regizate cu copilul lui; n-a gǎurit steagul României sǎ-l fluture de pe clǎdiri înalte.
N-a venit cu ranga sǎ demoleze buticari şi n-a promis plafonarea chiriilor din mediul privat, precum neocomuniştii dintr-un partiduleț cu sens deghizat.
Ciucu a venit cu livrabilele de la el din sector – a venit cu grǎdinițe, creşe renovate, asfaltǎri, a venit cu regenerare urbanǎ şi cu un proiect- cadru care a transmis coerențǎ şi viziune.
În plan politic nu s-a dezis de premierul Bolojan şi de sigla PNL, deşi alții îşi fǎcuserǎ pe afiş sigla micǎ-micǎ.
În plan personal a venit cu o minge de baschet şi cu o pisicǎ maidanezǎ pe care o aciuase la primǎria de sector – şi aşa a vorbit despre el – iubitor de animale şi iubitor-practicant de sport.
Ciucu a venit cu rezultate şi bun-simț şi asta a transmis în toatǎ campania electoralǎ; dar sunt sigur cǎ n-ar fi convins dacǎ o fǎcea doar în campanie. Bunul-simț e o stare de spirit personalǎ şi perpetuǎ, e o chestiune pe care o ai sau nu o ai, e o marfǎ de preț, la mare cǎutare în vremurile noastre – pentru cǎ e pe cale de dispariție.
Prevǎd cǎ acest test revelator al anului 2025 va rǎsuna puternic şi în anii care urmeazǎ şi va transmite ecouri asemǎnǎtoare şi în alte oraşe din țarǎ. Optimismul îmi dǎ încredere sǎ sper cǎ şi Craiova poate fi unul dintre aceste oraşe.













Leave a Reply